Strona główna» Artykuły

Artykuły

Rolnictwo karpackie rolnictwem z przyszłością

Anna Bednarek

Rolnictwo karpackie rolnictwem z przyszłością

Rolnictwo regionu Karpat ma dziejową rolę do spełnienia w każdej dziedzinie życia i zorientowane musi być na naturalne metody uprawy ziemi i gospodarowania zasobami przyrodniczymi oraz odbudowę więzi społecznych spójnych z naturalnymi uwarunkowaniami środowiskowymi. Dziś zauważa się ogromne zapotrzebowanie na więzi, na zdrowe relacje międzyludzkie i prawidłowe relacje z otaczającą przyrodą. Zatomizowane społeczeństwa, zabiegane i wciąż popędzane nowościami technologicznymi gubią radość z postrzegania piękna otaczającego świata, zachwycania się jego harmonią i bogactwem krajobrazów.

Więcej...
Udział społeczeństwa w podejmowaniu decyzji - Ukraina

Udział społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji: doświadczenie społeczności ukraińskich Karpat

Trzeba działać samemu


Przeświadczenie to jest dość mocno zakorzenione w świadomości wielu osób. Szczególnie w Karpatach odczuwa się je intensywnie ze względu na cały szereg historycznych i kulturowych przyczyn i przesłanek.

 
“W mojej działalności obecność państwa powinna być minimalna. To zasada wynikająca z mojego osobistego doświadczenia - uważa Olga Tkaczyk z Agencji Zrównoważonego Rozwoju rejonu tyśmienickiego (obwód iwanofrankiwski). Kiedy tworzyła się nasza organizacja, dowiedziałam się, że zgodnie z Konwencją z Aarhus, każda osoba, nawet pojedynczy członek społeczności jest potężną siłą. Społeczeństwo obywatelskie i każdy jego członek z osobna, jeszcze nie są na tyle aktywni jak byśmy sobie tego życzyli, ale to właśnie aktywni ludzie są katalizatorem zmian. Mamy wielkie pokłady optymizmu. Konkretnymi małymi krokami, realizując lokalne projekty możemy zaprowadzić bardzo pozytywne zmiany”.

Więcej...
Furmanka

Udział publiczny we wdrażaniu Konwencji Karpackiej

Zbigniew Niewiadomski


Celem niniejszej ekspertyzy jest określenie potrzeb, wskazanie podstaw prawnych oraz możliwości udziału społecznego we wdrażaniu Ramowej Konwencji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat (Konwencji Karpackiej) oraz jej Protokołów tematycznych w obszarze ich stosowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Potrzeba opracowania ekspertyzy wynikła przede wszystkim z faktu, że kwestie dotyczące udziału społecznego we wdrażaniu Konwencji Karpackiej po stronie polskiej nie były wcześniej analizowane. Jedyne dostępne wcześniej opracowanie pt. „Podręcznik do Konwencji Karpackiej” odnoszące się bezpośrednio do zagadnień związanych z jej wdrażaniem, zostało przygotowane z myślą o wszystkich państwach będących jej Stronami, nie mogło więc zawierać konkretnych odniesień do polityk, strategii i aktów prawa wewnętrznego (krajowego) poszczególnych państw.

Więcej...
1«122

Newsletter




Kalendarium